Mák

Mák

(Papaver somniferum L.) je stará kulturní rostlina, která se zřejmě v oblasti Středozemního moře pěstovala již v 6. tisíciletí př.n.l. Byly také známy účinky makových alkaloidů. Například v antickém Řecku byly makovice atributem boha spánku Hypnose a jeho syna boha snů Morfea, jeho bratra boha smrti Thanata, a jejich matky Nyx. Účinky opia na lidský organismus také popsal na přelomu letopočtu římský dvorní lékař Scribonius Largus.

Z máku se však připravují i jedny z nejnebezpečnějších drog. Opium i heroin jsou omamné závislost způsobující látky, které dodnes stojí za mnoha zničenými lidskými životy i válečnými konflikty. V některých zemích je proto pěstování máku dokonce zakázáno.

Mák je oblíbený především ve slovanských kuchyních – kdo by neznal makové koláče, buchty, šišky s mákem nebo mákem sypané housky a rohlíky. Nejste-li závislí na babiččiných koláčích, zdravotní nebezpečí vám nehrozí, pro přípravu jídel se dnes používají odrůdy s nízkým obsahem alkaloidů.

Maková semena jsou skvělým zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku, manganu, zinku a železa, makový olej je vhodný i k hřejivým masážím.

Modrý mák, který se pěstuje v České republice, je považován pro svou vůni a nasládlou chuť za nejlepší na světě. V množství vypěstovaného máku jsme světovou velmocí.

Mák je rovněž dobrá předplodina pro obiloviny. Pěstuji mák na 50 ha půdy.

mak.jpg
Pěstování
našeho máku
50
hektarů půdy
60
tun sklizeno

Kontaktujte nás